כולנו מכירים את השעה הזו ביום, קצת אחרי ארוחת הצהריים, בה העפעפיים נהיים כבדים ואנחנו מתחילים "לנקר" מול המחשב במשרד. זו בדרך כלל השעה בה אנו הולכים להכין לנו כוס גדולה של קפה חזק בעודנו מהרהרים על שנת הצהריים המפנקת של יום שישי.

עבור רובנו, שנת צהריים אכן נחשבת לדבר מותרות או פינוק, שרק מעטים יכולים להרשות לעצמם, אבל מחקר שנערך באוניברסיטת קולורדו בבולדר מראה שבכל הנוגע לפעוטות, שנת צהריים היא חלק חיוני מהתפתחות מוחית תקינה. המחקר, בהובלתה של החוקרת מוניק לבורז'ואה, הראה ש"פספוס" של שנת צהריים אחת בלבד הצליח לגרום בפעוטות בני כשנתיים וחצי לעליה ברגשות שליליים וירידה ביכולת פתרון בעיות.

המחקר השווה בין פעוטות שישנו את שנת הצהריים הסדירה שלהם לבין פעוטות שדילגו עליה. החוקרים הציגו לפעוטות תמונות מפחידות (כריש), שמחות (גלידה) או ניטראליות (ספר) ועקבו אחר הבעות הפנים שלהם. הם גילו שהפעוטות שלא ישנו הביעו יותר רגשות שליליים בתגובה לתמונות המפחידות ופחות רגשות חיוביים בתגובה לתמונות השמחות. בחלק אחר של המחקר, נתנו לפעוטות לפתור פאזל שאחד מחלקיו היה פגום. מטרת החוקרים הייתה לבדוק כיצד הפעוטות מתמודדים עם תסכול ובאילו אסטרטגיות של פתרון בעיות הם משתמשים. הפעוטות שלא ישנו בצהריים הפגינו יותר רגשות שליליים תוך כדי נסיון לפתור את הפאזל. הם גם הפגינו פחות תגובות של בלבול בעודם עוסקים במטלה הבלתי פתירה. החוקרים מציינים כי בסיטואציה מעין זו, בלבול הוא רגש חשוב משום שהוא מעיד שהילד מבין שמשהו לא בסדר. הבנה זו מעודדת אותו לפנות לאנשים אחרים בסביבתו ולבקש עזרה.

ממצאי המחקר מעלים שאלה חשובה לגבי היכולת של פעוטות הסובלים ממחסור בשינה לתפקד כהלכה בסביבה היום יומית שלהם. סביר להניח כי בבית או במסגרת כמו מעון יום או גן, ילד מנומנם יתקשה מאוד לקיים אינטראקציה משמעותית עם הסובבים אותו. ילד כזה ירבה להפגין רגשות שליליים, יתקשה להתמודד עם תסכול (ועשוי אף לחוות יותר התקפי זעם, "טנטרומים") ויהנה פחות מפעילויות חברתיות. כמו כן סביר להניח כי התנהגויות כאלו ישפיעו לרעה על היחס של מטפלים וילדים אחרים כלפיו.

מחקרים לגבי ההשלכות של מחסור שינה על התפתחות של פעוטות הם חשובים במיוחד משתי סיבות. ראשית, בעולם של היום פעוטות רבים סובלים ממחסור כרוני בשעות שינה. שנית, מוחם של פעוטות נמצא בתקופה רגישה, ותנאים לא אופטימאלים – למשל מחסור בשעות שינה – יכולים להשפיע לרעה ולטווח ארוך על התפתחות רגשית וקוגנטיבית. החדשות הטובות הן, שפעולה פשוטה יחסית כמו הקפדה על שנת צהריים סדירה, יכולה לתרום משמעותית להתפתחות מיטבית של פעוטות.

קישור לעיקרי המחקר והתייחסותה של מוניק לבורז'ואה לממצאיו ומסקנותיו, באתר של אוניברסיטת קולורדו בבולדר (אנגלית).

קישור למחקר המלא בכתב העת Journal of Sleep Research.