מי אנחנו?

מרכז סגול למוח ותודעה הוא מרכז למחקר מוח בסיסי ויישומי המנוהל ע"י ד"ר נאוה לויט בן-נון. שני תחומי הפעילות של המרכז הם מחקר מוח והפצת ידע (neuroeducation). המרכז הוקם ב-2009 בתמיכתה הנדיבה של משפחת סגול ופועל במסגרת בית ספר ברוך איבצ׳ר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי הרצליה.

אני מאמין

מטרתו העיקרית של המרכז היא להעמיק את הידע המדעי אודות המוח האנושי ולרתום ידע זה לטובת שינוי אישי וחברתי. אנחנו פועלים מתוך אמונה עמוקה כי הידע הרב שנצבר בשנים אחרונות לגבי תפקוד המוח והפסיכולוגיה האנושית צריך לקבל מקום מרכזי בהחלטות מקצועיות, ציבוריות ופוליטיות שיש להן השפעה מכריעה על ההתפתחות, הבריאות והרווחה של האדם והחברה.

הייחוד שלנו

מרכז סגול הוא מרכז ייחודי באקדמיה הישראלית בהיותו מבוסס על מודל של מרכזים דומים באוניברסיטאות מובילות בעולם שפועלים ליצור שפה משותפת בין האקדמיה לקהילה. אנשי המרכז הם חוקרי מוח פעילים שנמצאים בחזית המחקר המדעי בארץ, ובמקביל מתמחים בגזירת תובנות מעשיות ממחקרי מוח והנגשתן לקהל הרחב.

מה אנחנו עושים?

– מחקר מוח בסיסי ויישומי
המחקר במרכז סגול עוסק בהבנה בסיסית של האיכויות המקדמות בריאות מוחית ונפשית ופיתוח התערבויות ויישומים על בסיס הבנות אלו. אנו מתמקדים בנושאים הבאים: הבנת ההיבטים המוחיים והפיזיולוגיים של קשר בינאישי, הבנת הגורמים המשפיעים על עמידות מוחית ובחינת ההשפעה של תוכניות להגברת מודעות עצמית והפניית קשב פנימית באמצעות תרגולי מוח כגון מודעות קשובה (מיינדפולנס) וביופידבק.

– הפצת ידע / Neuroeducation
אנו פועלים לשילוב של קורסים אודות המוח בתוכניות הכשרה של מורים, יועצים, מנהלים, פסיכולוגים וכל אדם העוסק בתחום החינוך או בריאות הנפש. בנוסף, אנו מקדמים פיתוח והטמעה של תוכניות בית-ספריות המיישמות פרדיגמות חינוכיות שמתאימות לעידן חקר המוח. לבסוף, אנו עוסקים בהפצת הידע הרב שנצבר בדבר טיפוח היכולות המנטליות השונות שתורמות לבריאות נפשית ומנטלית בקרב הקהל הרחב. תכניות ההכשרה וההדרכה בתוך הקהילה מתבצעות באמצעות מכון מודע למיינדפולנס, מדע וחברה.