המעבדה עם גיל מרקוביץ׳ 2018-11-15T15:59:59+02:00

המעבדה מול קהל

תוכנית מיוחדת של המעבדה שהוקלטה מול קהל בטוקהאוס שבנמל תל-אביב. בתוכנית נדונה שאלת התפתחות האדם משלוש זוויות: מדעי המוח, התפתחות שפה והתפתחות של זהות חברתית. את הזוית של מדעי המוח סיפקה ד״ר נועה אלבלדה.

התפתחות המוח: עוברות

בפרק זה גיל ונועה משוחחות על התהליך בו ממפגש של שני תאים צומחת לה מערכת עצבים מורכבת להפליא שמכילה 80 מיליארד נוירונים: בפרק נכיר את שלבי התפתחות המוח העוברי, נשאל האם המוחות של כולנו מתפתחים באותו אופן והאם עוברים מושפעים מהעולם החיצוני.

התפתחות המוח: ילדות

בפרק זה גיל ונועה משוחחות על שנות החיים הראשונות – השנים בהן הילד לראשונה מקייים מגע ישיר עם העולם שסביבו. נשאל איזה שינויים מוחיים מאפיינים גיל זה, האם יש יכולות שניתן לרכוש רק בשנות הילדות וכן כיצד הסביבה החברתית והחושית משפיעה על התפתחות המוח והילד/ה.

התפתחות המוח: גיל ההתבגרות

בפרק זה גיל ונועה משוחחות על גיל ההתבגרות המאופיין בשינויים גופניים, הורמונליים ומוחיים שמאפשרים מעבר מילדות לבגרות. נבין למה בגיל זה המוח מתחיל להצטמק, כיצד שינויים מוחיים קשורים להתנהגויות המאפיינות מתבגרים ומתבגרות וננפץ כמה מיתוסים לגבי בני ובנות נוער.

התפתחות המוח: בגרות וזיקנה

בפרק זה גיל ונועה מגיעות לפרק האחרון של המסע בשביל החיים ומשוחחות על בגרות וזיקנה. האם גם בשלבים אלו של החיים המוח ממשיך להתפתח בצורה מסודרת? האם התדרדרות קוגניטיבית לעת זיקנה היא בלתי נמנעת ומה אפשר לעשות בשביל להימנע ממנה? ומה הבסיס המוחי של מחלת האלצהיימר?

קשרי גוף – מוח: מבוא

בפרק זה גיל ונועה משוחחות על האופן בו תפיסות לגבי חשיבותו של הגוף בתהליכים מנטליים השתנו במשך השנים גם בתחום הפסיכולוגיה וגם בתחום חקר המוח: מתפיסת המוח והגוף כשתי ישויות נפרדות, עברנו להבנה כי בין המוח לגוף קשרים הדדיים ודו-כיווניים שמשפיעים על האופן בו אנו תופסים את העולם ומבינים אותו, את עצמנו ואת הסובבים אותנו.

מוח והורמונים

בפרק זה גיל ונועה משוחחות על המערכת האנדוקרינית האחראית להפרשת ההורמונים בגוף שלנו וכיצד המוח מנהל אותה אך בו זמנית גם מושפע ממנה. נכיר את מערכת הסטרס שלנו הנשלטת על ידי הורמונים ונפגוש את הורמון האוקסיטוצין, הלוא הוא ההורמון החברתי.

מוח ומערכת החיסון

בפרק זה גיל ונועה משוחחות על מערכת החיסון שבנוסף לתפקידה החשוב בהגנה על הגוף מפני פולשים ומזיקים, גם מקיימת קשרים נרחבים עם המוח ועשויה להשפיע על תפקודו ולכן על בריאותנו המנטלית ולא רק על בריאותנו הגופנית.

מוח וחיידקי מעיים

בפרק זה גיל ונועה משוחחות על המיקרוביוטה – אוסף חיידקי המעיים שלנו שחשובים לא רק לתפקוד תקין של מערכת העיכול אלא גם לתפקוד תקין של המוח.