חוסן בתקופת משבר

חוסן נחשב לאחת התכונות האנושיות החשובות ביותר וזה נכון במיוחד בתקופות של משבר וחוסר ודאות. עבודה על חוסן מפגישה אותנו עם קשת הרגשות האנושיים והופכת אותנו לחזקים וסתגלנים יותר. חלק רואים בחוסן כמו בולמי זעזועים לחיים – משהו שעוזר לנו לעבור את המהמורות שיש בדרך בלי להיפגע. בפרק הזה שלומי חסטר וד"ר נועה אלבלדה מנסים להבין מהו חוסן, עומדים על ההבדל ועל הקשר בינו לבין סטרס, עונים על שאלות כמו כיצד ניתן למדוד חוסן? האם זה מולד או נרכש? איך ניתן לאמן חוסן? ועוד. לבסוף, הם נותנים כלים ופרספקטיבות לבניית חוסן.

המדע של הרגשות

האם הרגש הוא בגוף או במוח? איך מודדים רגשות ולמה בכלל צריך אותם? ד"ר נועה אלבלדה חוזרת לפגישה שלישית עם שלומי חסטר בשביל לענות על שאלות אלו ועוד. בפרק נועה סוקרת את ההיסטוריה של חקר הרגשות, מסבירה כיצד חוקרים רגש במעבדה ומשתפת בממצאים מעניינים בחקר רגשות מורכבים כמו חמלה ואמפתיה (וגם: איך אוהדי כדורגל קשורים לכל זה?).

מבוא למיינדפולנס

תמיד רציתם לדעת מה זה מיינדפולנס? ד"ר אסף פדרמן, הגיע לפודקאסט כדי לדבר בדיוק על זה. אסף הוא מנהל פיתוח ותכניות הכשרה במכון מודע למיינדפולנס, מדע וחברה במרכז הבינתחומי הרצליה. בפרק הוא יסביר מה זה מיינדפולנס, מאיפה זה הגיע ומהם היתרונות שבאימון מוחי מסוג זה. אסף גם מסביר על קשב, מודעות ועל איכויות כמו סקרנות, קבלה ואי-שיפוטיות. הוא גם מתייחס למושג האורחים ומסביר מי הם ולמה רובנו לרוב מתייחסים אליהם כאל פולשים.

חיים על אוטומט

ד"ר נועה אלבלדה חוזרת לסיבוב שני אצל שלומי חסטר והפעם – התנהגות אוטומטית. בפרק הזה נועה מסבירה מה היא התנהגות אוטומטית, מתי היא יעילה ומתי היא מזיקה. היא גם משוחחת על כלבים, יונים וסמארטפונים אך בעיקר על בני אדם בפרק מלא בידע, מחקרים, סיפורים ותרגילים ליישום.

לחץ, תנו לו לצאת

ד"ר נועה אלבלדה מתארחת בפודקאסט מיינדסט של שלומי חסטר לשיחה על סטרס. בפרק הזה נועה מסבירה מה זה סטרס ומה גורם לו, מהן ההשפעות של סטרס לטווח קצר ומה קורה לנו כשהוא הופך לכרוני. כמו כן היא מדברת על הפעולות והאסטרטגיות שניתן ליישם על מנת לווסת ולהפחית סטרס. וגם…למה לזברות אין אולקוס.