ליאור קריצמן

ליאור קריצמן

את לימודי התואר הראשון עשיתי במסלול הדו חוגי בפסיכולוגיה וכלכלה באוניברסיטת תל אביב. בחרתי ללמוד פסיכולוגיה מתוך עניין עמוק בבני אדם, במה שמשותף להם ובמה שייחודי לכל אחד. כשהתחלתי ללמוד, נדהמתי לגלות עד כמה הפסיכולוגיה היא תחום רחב וכמה נקודות מבט שונות היא כוללת. במהלך הלימודים, עבדתי במחלקה פסיכיאטרית, שם המפגש הקרוב והאנושי ריגש אותי והאפשרות לעזור למי שצריכים הרגישה כמו הדרך בשבילי והחלטתי שאני רוצה להיות פסיכולוג קליני. במקביל, נחשפתי לעולם תוכן של בודהיזם שקסם לי ובעקבות כך התחלתי לתרגל מדיטציה, כלי שמלווה אותי בדרך ותומך בהתפתחות שלי מאז ועד היום.

את לימודי התואר השני בפסיכולוגיה במסלול הקליני-מחקרי, במרכז הבינתחומי סיימתי בהצטיינות. מתוך העניין שלי במדיטציה, במהלך הלימודים פניתי לד״ר נאוה לויט בן-נון בבקשה שתנחה אותי בעבודת התזה שלי. נאוה חשפה אותי לעולם המחקר ולחשיבה המדעית שעוררו בי עניין רב וכך החל הקשר שלי עם מרכז סגול למוח ותודעה. במקביל ללימודים הקליניים שהיו מאוד משמעותיים עבורי, לקחתי חלק בפרויקט מחקר שעסק במנגנוני וויסות פיזיולוגים וההשפעה שלהם על הקשר שבין אימהות וילדות. השילוב בין מחקר וטיפול מאוד התאים לי כי הרגשתי שכך מתאפשר לי להכיר וללמוד אנשים בכמה רמות שונות ולעשות עבודה שהיא משמעותית ותורמת לקהילה הרחבה ולבני אדם שונים באופן אישי.

כשסיימתי את הלימודים התחלתי התמחות בפסיכולוגיה קלינית וטיפלתי בילדים, בני נוער ומבוגרים שהתמודדו עם מגוון של קשיים נפשיים. לאחר שנת התמחות אחת, הרגשתי שעולם המחקר חסר לי ופניתי לנאוה במטרה לחשוב כיצד אני יכול להשתלב שוב במחקר. היא סיפרה לי על פרויקט שרץ באותם ימים במעבדה ושילב בין שני תחומים שמאוד מעניינים אותי – מדיטציה וויסות רגשות – שנערך במסגרת שיתוף פעולה עם המעבדה לוויסות רגשות וויסות עצמי של פרופסור גל שפס באוניברסיטת תל אביב.

מוקדי מחקר נוכחיים

כיום אני במהלך עבודת הדוקטורט שלי שעוסקת בהשפעה של תשומת לב לתחושות גופניות על החלטות בתהליך וויסות הרגשות, בה אני עושה שימוש במדדים אלקטרופיזיולוגיים שונים (למשל EEG) כדי למדוד תשומת לב לגוף ועוררות רגשית ובמדדים התנהגותיים מהם אני מסיק על בחירות באסטרטגיות וויסות שונות. המטרה הסופית של הפרויקט היא להבין כיצד מדיטציה משפיעה על תהליכים של תשומת לב לגוף וויסות רגשות. מעבר למחקר, אני עובד כפסיכולוג בהרצליה, בקליניקה פרטית בה אני מטפל בעיקר במבוגרים ובזוגות שסובלים ממצוקה או מעוניינים לעבור תהליך של שינוי בחייהם מכל סיבה. העבודה המחקרית והקלינית תומכות אחת בשנייה. המחקר משרת אותי מאוד בחדר הטיפולים ועוזר לי לתת טיפול שנשען על ידע מדעי מבוסס אמפירית, ובעקבות המפגש עם אנשים עולים בי לעתים רעיונות שאני מביא איתי למחקר.

רשימת פרסומים

אנו מספקים גרסאות מקוונות של המאמרים כמחווה מקצועית לחוקרים עמיתים ועל מנת לאפשר הפצה של ידע אקדמי לשימוש אינדיבידואלי ולא מסחרי. זכויות היוצרים של מאמרים אלו שייכות לגופים המחזיקים בהן כפי שמצויין בכל מאמר. אין להפיץ חומרים אלו ללא אישור מבעלי הזכויות.

Rousseau, S., Kritzman, L., Frenkel, T. I., Levit‐Binnun, N., & Golland, Y. (2019). The association between mothers’ and daughters’ positive affect is moderated by child cardiac vagal regulation. Developmental Psychobiology.‏ Read the article.